İddaci Canlı Destek

İddaci canlı destek ekip ile görüşme sağlayarak site içerisinde yaşamış olduğunuz problemlerinizi danışabilir, karşılaştığınız sorunlara çözüm alabilirsiniz.

7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sağlayan sitenin içerisinde aynı zamanda oyuncuların kesintisiz hizmetlerden yararlanabilmesi amacıyla canlı destek ekibi bulunuyor. İddaci canlı destek ana sayfada bulunan ve herkesin kolayca ulaşım sağlayabileceği müşteri hizmetleri yöntem türüdür.

İddaci Canlı Destek İyi mi?

Müşteri hizmetlerinin temel amacı kullanıcıların karşılaşmış olduğu durumların giderilmesini sağlamak, buradaki problemlerin çözülmesi için önlemler almaktır. Aynı zamanda oyuncuların karşılaştığı küçük ya da büyük sorunlara yönelik çözümlerin ve yanıtların verilmesidir.

İddaci canlı destek hizmetlerine bakıldığı zaman sitenin içerisindeki özelliklere göre şu avantajlarının bulunduğunun söylenmesi mümkündür;

  • Müşteri hizmetlerinin görüşmeye bağlanma süresi oldukça kısadır. Yaklaşık bir dakika bile olmadan müşteri hizmetleriyle görüşmeye başlayabilirsiniz.
  • Oyunculara sağlanan yanıt süresi kısadır. Müşteri hizmetleri olabildiğince kısa süre içerisinde size yanıt verir. Genellikle bu durumda bir dakikadan kısa sürüyor.
  • 7 gün 24 saat aktif olmaları nedeniyle oyuncular istedikleri her zaman görüşme sağlayabilir.
  • Doğrudan ana sayfa üzerinden iletişim kurulması mümkün olduğundan kaynaklı oyuncuların farklı bir aracı uygulama kullanmasına gereklilik bulunmuyor.
  • Müşteri hizmetleriyle anlık bir sohbet içerisinde bulunduğunuzda size verilen yanıtlar ve sizin yeniden ileteceğiniz cevaplar konusunda bekleme oldukça düşük Olacaktır. Bu da problemlerinizin daha hızlı çözülmesine yardımcı olur.

Tüm özelliklerine bakıldığı zaman firmanın sağladığı canlı yardım ekibinin oldukça avantajlı olduğunu söylenmesi mümkündür. Oyuncular burada farklı nedenler dolayısıyla iletişim kurarak site içerisindeki deneyiminin daha olumlu şekilde şekillenmesine yardımcı olabilir.

Canlı Destek İle Nasıl Görüşme Yapılır?

İddaci canlı destek ekip ile görüşme sağlayacak olan kullanıcıların uygulaması gereken adımlar basittir. Bu müşteri hizmetleri sitenin içerisinde yer aldığından kaynaklı kullanıcıların mutlaka ana sayfaya giriş yapması gerekir.

İddaci giriş işleminden hemen sonra sayfanın sağ alt bölümünde sarı bir buton bulunuyor. Sarı butonun üzerine açıklanmasıyla beraber karşınızda mini bir form açılır. Mini formun üst bölümünde farklı birçok bilgiler verilirken alt bölümünde görüşmenin başlatılması için alanların doldurulması gerekiyor.

Sizden istenen bilgiler kullanıcınız, adınız, e posta adresiniz ve telefon numaranız şeklindedir. Bu bilgilerin tamamını site içerisinde üyelik yaparken girmiş olduğunuz bilgiler ile bağlantılı olacak şekilde belirtmelisiniz.

Tüm bilgilerin girilmesiyle beraber en altta bulunan görüşmeye başla butonuna basılması yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri anında görüşmeye bağlanarak sizinle iletişim sağlanacaktır.

Yapmadınız görüşme kapsamında karşılaştığınız farklı durumları bildirebilirsiniz. Yapılan geri bildirimler ile de çözülecek problemlerin daha hızlı sonuçlandırılması amaçlanır.

Canlı Destek Hangi Konularda Yardımcı Oluyor?

Müşteri hizmetleri için yapılan görüşmeler kapsamında oyuncuların her türlü konuda danışma sağlaması mümkündür. Özellikle finansal işlemler konusunda para yatırma ve çekme ile ilgili problemleriniz ya da sorularınız bulunuyorsa yardım ekibi ile sorularınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bonuslar, yardım, görüş, öneri ya da benzeri durumların belirtilmesi amacıyla da bu yöntemin tercih edilmesi mümkün oluyor. Oldukça çeşitli konularda işlem sağladığından site içerisinde bulamadığınız oyunlar, aklınıza takılan sorular ya da çeşitli tüm konularda başvuruda bulunmanız mümkün oluyor.

Oyuncular dilerse İddaci canlı destek ekibi ile görüşme sağlayarak bonusların çevrimi ya da para çekme için öncelikli şartların neler olduğu gibi durumları paylaşabilir. Böylece yapacağınız işlemler konusunda detaylı bilgiye sahip olarak sonradan karşılaşabileceğiniz sürpriz durumlarını en az seviyeye indirirsiniz.

Bunun yanında oyuncular bonus talebi için canlı destek ekibini kullanmamalıdır. Bonus talebi bonus talep bölümünden ekstra olarak yapılır. Ancak e mail bildirimlerinin açılması, telefon numarasının sonradan değiştirilmesi gerekmesi ya da hesap kapatma işlemleri gibi durumlarda müşteri hizmetleri size çözüm sağlayacaktır.

Canlı Destek Şikayetleri Var mı?

2015 Yılından beri ülkemizde hizmet vermeye devam eden sitenin içerisinde oyuncuların bazıları burada karşılaştıkları durumları olumsuz geri bildirimlerle belirtebilir. İddaci canlı destek Yorumlarına bakıldığı zaman ise kullanıcıların bazılarının buraya bağlanma konusunda zorluk yaşadığı ya da sorunlarının çözülmesine ilişkin keskin çözümlerin yapılmadığını belirtiyor.

Ancak kullanıcıların şikayetlerine bakıldığı zaman belirli bir süre sonra çözdüklerini görüyoruz. Böylece firma oyuncular olumsuz deneyimlerle karşılaşsa dahi bunların giderilmesi amacıyla adım atarak daha güvenilir bir ortam sunmayı amaçlıyor.

Yorum yapın